Neden İÜ

Neden İstanbul Üniversitesi?

Çünkü; Türkiye’deki diğer üniversitelerin de çekirdeğini teşkil eden, hem öğretim üyeleri hem de yetiştirdiği öğrencilerle diğer üniversitelerin altyapısını oluşturan İstanbul Üniversitesi’nin bugün de birçok alanda liderliği devam etmektedir. Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri alanlarında öncü çalışmalara imza atan akademisyenleri bünyesinde barındıran İstanbul Üniversitesi, YÖK verilerine göre Türkiye’nin en çok bilimsel yayın yapan üniversitesi konumundadır.

Çünkü; “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” içinde de yer alan İstanbul Üniversitesi, listedeki yerini her geçen yıl yükseltmektedir. Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi sıralamasında 404. sıradayız. Bu sıralamaya 11 yıldır giren tek Türk üniversitesiyiz.

Çünkü; Türkiye’nin en çok bilimsel dergi yayımlayan üniversitesiyiz.

Çünkü; Kariyer Geliştirme Merkezi ile öğrencilerini çalışma hayatına hazırlamaktadır. Staj projeleri, sosyal iş ağı, kariyer günleri ile öğrencilere gelecek için destek sağlamaktadır.

Çünkü; Burs ve Yurtlarıyla, Akademik Kadrosuyla, ERASMUS ve FARABİ programlarıyla, Yerleşkeleriyle, Sosyal, Spor ve Kültürel Etkinlikleriyle, Yabancı Dil Eğitimiile İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DOSTU bir ÜNİVERSİTE‘dir.

2017 Tercih ve Tanıtım Günleri

2017 Tercih ve Tanıtım Günleri

12-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde, 15 Temmuz – 1 Ağustos 2017 tarihleri arasında ilgili fakülte yerleşkelerinde.

Devamını Oku
Kariyer ve İş Olanakları

Kariyer ve İş Olanakları

İş hayatındaki başarılarıyla adından söz ettiren İstanbul Üniversitesi mezunları arasında çok sayıda öncü bilim insanı, sanatçı, iş adamı, genel müdür, bürokrat ve siyasetçi yer alıyor.

Devamını Oku
Burs Olanaklarımız

Burs Olanaklarımız

İstanbul Üniversitesi, LYS’de Üniversitemize yerleştiği puan türünde ilk 200’e giren Lisans Bölümü öğrencilerini ödüllendiriyor

Devamını Oku
Yurt Olanaklarımız

Yurt Olanaklarımız

İstanbul Üniversitesi, öğrencilerinin eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için barınma sorunlarına titizlikle eğilmektedir. İÜ Yurtları Avcılar, Cerrahpaşa ve Beylikdüzü’nde yer almaktadır.

Devamını Oku
Başarılarımız

Başarılarımız

İstanbul Üniversitesi, “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” arasına 10. kez 415. sıradan girmeyi başardı ve ülkemize bir büyük gurur daha yaşattı.

Devamını Oku
Yurtdışında Eğitim

Yurtdışında Eğitim

İstanbul Üniversitesi’nin ABD, Avrupa ve Asya’da yer alan 55 farklı ülkeden üniversite ile 159 ikili anlaşmaları mevcuttur. Ayrıca 348 Avrupa üniversitesi ile toplam 652 Erasmus anlaşması bulunmakta.

Devamını Oku
Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikler

Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikler

Yıl boyunca Devlet Konservatuarı tarafından gerçekleştirilen konser, tiyatro ve dans gösterileri düzenlenmektedir.

Devamını Oku
Spor Etkinliklerimiz

Spor Etkinliklerimiz

İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol takımı 1. Lig'te mücadelesini sürdürüyor. 2017 yılında Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek. Öğrencilerimiz, 30 farklı branşta spor yapabilme olanağına sahip. Ayrıntılı Bilgi İçin  

Devamını Oku
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler 1 yıl boyunca Türkçe, İngilizce, Fransızca veya Almanca hazırlık eğitimi almakta. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi bünyesinde yabancı dil eğitimi verilmekte.  

Devamını Oku
Ders İçerikleri

Ders İçerikleri

Üniversitemizde  210 bini aşkın öğrenciye 58 önlisans, 163 lisans, 266 yüksek lisans, 217 doktora   ve   7 sanatta yeterlilik  olmak üzere toplam  755  eğitim programıyla eğitim veriyor. Ayrıntılı Bilgi İçin

Devamını Oku
Kütüphane

Kütüphane

Başta Merkez Kütüphane ve Nadir Eserler Kütüphanesi olmak üzere, tüm fakülte ve birimlerin kütüphanelerindeki kitaplarla Türkiye’nin en büyük kitap koleksiyonlarından birine sahibiz.

Devamını Oku
Öğrenci Kültür Merkezi

Öğrenci Kültür Merkezi

Üniversitemiz bünyesinde Öğrenci Kültür Merkezi ve Fakültelerde olmak üzere 220 öğrenci kulübü faaliyet göstermekte. Bilim ve Felsefe Kulübü, Dans Kulübü, Genetik Kulübü, Amatör Astronomlar Kulübü ve Rock Kulübü bunlardan birkaçı.    

Devamını Oku
Telefon: +90 212 440 00 00
Faks: +90 212 440 00 58
İstanbul Üniversitesi
Merkez Kampüsü 34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul