Rektörden

Prof. Dr. Mahmut AK

Sevgili Öğrenci Adaylarımız,

Ülkemizin en köklü öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi’ne hoş geldiniz. Bu yıl düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı’nda gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Uzun bir dönem zorlu sınavlardan sonra üniversiteleri tanıma ve tercih etme aşamasına geldiniz. Bu önemli adımınızda İstanbul Üniversitesi olarak yanınızdayız.

564 yıllık geçmişe sahip İstanbul Üniversitesi’nde eğitim alan binlerce öğrenciye her yıl yeni öğrenciler eklenir. Mezun olup yeni bir hayata başlayan öğrencilerin sıralarına, her eğitim yılı başında yenileri oturur. Bu kurumun çatısı altında ders veren bilim insanları, ürettikleri bilgileri bu kez yeni gelen gençlere aktarır. Geçmişin mirası, bugünün heyecanı ve geleceğin vaat ettiği umutlar, İstanbul Üniversitesi’nde bir araya gelir…

Üniversitemiz, 23 fakülte, 2 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 17 enstitü, Rektörlüğe bağlı 2 bölüm, 80 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 260 bini aşkın öğrenciye eğitim veriyor. 23 Fakültemizde 67 ön lisans, 176 lisans, 292 tezli yüksek lisans, 82 tezsiz yüksek lisans, 216 doktora, 7 sanatta yeterlilik olmak üzere toplam 840 eğitim programı bulunuyor. İstanbul Üniversitesi geleceğin öğrencilerinin beklentilerine cevap verebilmek için son 5 yılda eğitim programlarını %20 oranında arttırdı ve çeşitlendirdi. İstanbul Üniversitesi  “Öğrenci Dostu” anlayışıyla eğitim veren modern bir eğitim kurumu olmaya kendini yenilemeye sürekli devam ediyor.

Türkiye’nin en seçkin eğitim kadrolarına sahip olan Üniversitemiz, 1466 profesör, 548 doçent, 900 yardımcı doçent, 124 öğretim görevlisi, 1809 araştırma görevlisi, 191 okutman ve 104 uzman olmak üzere toplam 5142 akademik personele sahiptir ve gerek ulusal gerekse uluslararası çalışmalarıyla bilim dünyasında etkin konumdadır.

Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi olan Üniversitemiz, Avrupa’da kurulan ilk on üniversiteden biridir. Tarihi boyunca bilimin, çağdaş değerlerin ve toplumsal aydınlanmanın öncüsü olan Üniversitemiz, öncülük ve önderlik görevini başarıyla sürdürmektedir. Bunların dışında Üniversitemiz birçok ulusal ve uluslararası sıralamada en ön sıralarda yer alarak ülkemizi de en güzel şekilde temsil etmektedir. URAP Laboratuvarı’nın 159 Türk üniversitesinin yerlerini gösteren 10 farklı dünya sıralamasına göre hazırladığı raporda İstanbul Üniversitesi, 2016 yılında yapılan 10 sıralamanın 10’unda da yer alan tek üniversite oldu. İÜ Diş Hekimliği Fakültemiz URAP 2015-2016  Dünya Alan Sıralaması’nda 84. sırada yer alarak Türkiye’deki diş hekimliği fakülteleri arasında en yüksek sıralamaya sahip oldu. Aynı şekilde URAP 2015-2016 Türkiye Alan Sıralaması Biyolojik Bilimler alanında Üniversitemiz 1. sırada yer aldı. Üniversitemiz ayrıca “Yaşam ve Sağlık Bilimleri” alanında “QS World University Rankings by Subject”in 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de 1. sırada yer aldı.

Üniversitemizi tercih eden her öğrenci, İstanbul Üniversitesi’nden alacağı kaliteli eğitim ve kültürel değer yargılarıyla geleceğimizin daha aydınlık olmasına katkıda bulunacaktır.

“İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2017” etkinliklerini düzenlemekteki amacımız, öğrencilerin, Üniversitemiz hakkında gerekli tüm bilgileri öğretim üyelerinden edinmelerini sağlamak ve yükseköğretimlerinde kendileri için en doğru seçimleri yapabilmelerine katkıda bulunmaktır. İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2017 günleri boyunca her fakültemizde danışabileceğiniz eğitimcilerimiz olacaktır. Ayrıca merkez yerleşkemizde de bir hafta süre ile bütün fakülte ve birimlerin katıldığı tercih danışma günleri olacaktır. Siz değerli öğrenci adaylarımıza önerim İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2017 etkinliklerini yakından takip etmeniz. İstanbul Üniversitesi Kurumsal İnternet sayfasından ve sosyal medyadan sizlerle paylaştığımız bilgileri değerlendirin. Bu süreçte siz, aileleriniz, öğretmenleriniz ve biz İstanbul Üniversitesi olarak hep birlikte çalışacak siz değerli öğrenci adaylarımız için doğru tercih yapmanız için destek olacağız.

İstanbul Üniversitesi mensubu olacak siz değerli öğrencilerimizle Üniversitemizin bilimsel üstünlüğünü, çağdaş ve modern hizmet anlayışını daha iyi yerlere taşıyacağız. Yüreğinizden geçen en güzel yerde eğitim hakkını kazanabilmeniz temennisiyle başarılarınızın devamını dilerim.

En içten sevgilerimle.

Prof. Dr. Mahmut AK
İstanbul Üniversitesi Rektörü

Telefon: +90 212 440 00 00
Faks: +90 212 440 00 58
İstanbul Üniversitesi
Merkez Kampüsü 34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul